Yazıcı & Fotokopi Makinesi Satışı

Dünya’da yazıcı ve fotokopi makinesi gibi cihazların atası sayılan prototip, 1938 yılında Chester Carlson tarafından icat edilmiştir. Bu tarihten sonra gelişim devam etmiş ve ilk fotokopi makinesi satışı 1960, ilk yazıcı satışı ise 1969 yılında yapılmaya başlanmıştır. Şimdilerde her ofisin demirbaşları arasına giren bu cihazlar, teknoloji ve rekabetin yükselişiyle farklı niteliklere bürünmüş ve iş yükünü önemli ölçüde hafifleten bir kimlik kazanmışlardır.

 

TNT Bilgi Teknolojileri AŞ olarak müşterilerimize en uygun cihazı temin etmek gibi bir misyona sahibiz. Bu vesileyle, sektörde edindiğimiz tecrübeler ışığında, yazıcı ya da fotokopi makinesi satın almadan önce yaptığınız araştırmalara destek olacak bazı bilgileri sizler için derledik.

 

Fotokopi Makinesi & Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşyerinize fotokopi makinesi ya da yazıcı almak istiyorsanız; birçok kriteri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu noktada kendinize sormanız gereken en doğru soru; “neye ihtiyacım var?” olmalıdır. Çünkü çoğu alanda olduğu gibi yazıcı ve fotokopi makinesi satışı konusunda çok üst noktalara çıkmış ürünler mevcuttur. Bu yüzden beklentilerinizi netleştirip adım atmanız en doğru hareket olacaktır.

En iyi yazıcıyı veya fotokopi makinesini seçmek için hangi noktalara dikkat etmelisiniz, gelin birlikte bakalım.

Çift Yönlü Baskı: Birçok kişinin cihaz almadan önce ilk baktığı özellik budur. Çünkü kağıt tasarrufunun temelinde her iki tarafının da kullanılabilmesi yatar. Özellikle ticari işletmelerde maliyeti düşürmek ve uygun fiyatlı satış yapabilmek için bu özellik son derece önemlidir. Bazı fotokopi makineleri tarayıcı özelliği de barındırır. Bu noktada “dublex scan” olarak ifade edilen çift yönlü tarama kabiliyetine de dikkat edilmelidir.

Kağıt Boyutu Desteği: Ülkemizdeki birçok işletmenin yalnızca A4 boyutlarında işlem yapan cihazlarla ihtiyacını giderdiğini söyleyebiliriz. Fakat eğer sektörünüz farklı bir dinamizm barındırıyorsa, satın almak istediğiniz cihazın hangi boyutları desteklediğini de kontrol etmelisiniz. Örneğin asetat baskı yapabilen cihaz tercih ederek sunumlarınızda projeksiyona yansıtabileceğiniz şekilde çıktı alabilirsiniz.

Kopya/Baskı Hızı: İşiniz, belli bir temponun üzerinde olmanızı gerektiriyorsa; cihazın dakika bazlı performansı hakkında bilgi alarak tercih yapmanız önemlidir. Burada yaptığınız işin ihtiyaçları da devreye girer. Çünkü cihazların sunduğu hız bazı faktörlere göre değişken olabilir. Örneğin A4 boyutundaki kağıtlarla dakikada 25-30 baskı yapabilen bir cihaz, A3 boyutunda 12-15 bandında çalışacaktır.

Kağıt Besleme: Toplu baskı veya kopya ihtiyacınız söz konusuysa bu özelliği mutlaka sorgulamanız gerekir. Bu sayede cihazın haznesine yeteri kadar kağıt koyup komut verdiğinizde yeniden elle müdahale etmenize gerek kalmaz. Dolayısıyla hem zamandan hem de işgücünden tasarruf edersiniz.

Fiyat / Performans: Genel olarak bir ürün satın alırken atacağınız en doğru adımın temelinde f/p ilkesi yatar. Bu durum fotokopi makinesi ve yazıcı alma konusunda da geçerlidir. İhtiyacınızı doğru bir şekilde tayin ettikten sonra cihazın özelliklerine bakıp fazlalıkların üstünü çizerek optimum verim alabileceğiniz bir ürüne yönelebilirsiniz.

 

Yazıcı & Fotokopi Makinesi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Fotokopi makinesi ve yazıcı fiyatları biraz geniş bir alana yayıldığı için ayrı bir parantez açılmayı hak ediyor diyebiliriz. Yukarıda sıraladığımız her özellik, cihazın fiyatına doğrudan etki eden faktörler arasında da sayılabilir. Bunların dışında kalan bir takım etmenleri de kısaca açıklamaya çalışalım.

  • Cihazlarda enerji tüketimi son derece önemlidir ve bu konuda uzun vadeli düşünmeniz tavsiye edilir. Fiyatı biraz daha yüksek olan “Energy Star” amblemli fotokopi makineleri ya da yazıcılar, genele bakıldığında tasarruf etmenizi sağlayabilir. Çünkü bu cihazlarda beyaz eşyalardaki A+ özelliğine benzer bir durum söz konusudur.
  • Sessiz çalışan cihazlar diğerlerine göre bir tık daha yüksekte fiyatlanır. Ancak ofis içi atmosferin sesten negatif yönde etkilenebileceğini düşünüyorsanız, aradaki farkı göze almalısınız. Çünkü çalışan performansı ve gürültü arasında ciddi bir ters orantı vardır.
  • Network üzerinden erişilebilen cihazlar; birden fazla kişinin uzaktan komut vermesine olanak tanır ve bilgisayardaki bir belgenin USB ile taşınma gereksinimini ortadan kaldırır. Kalabalık bir ofis için ideal olan bu tür modeller normalden biraz daha pahalıdır.

 

Yazıcı & Fotokopi Makinesi Satışı Alanında Hizmet Verdiğimiz Markalar Nelerdir?

Xerox: Fotokopi makinesi alanında seri üretime geçen ilk firmadır. ABD’nin Connecticut eyaletinde merkezlenen şirket, 10 milyar doların üzerinde bir ticari hacme sahiptir.

HP:  Şirketin marka ismi Hewlett – Packard ibarelerinin baş harflerinden oluşur ve birçok elektronik cihaz üretir. Merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletindedir.

Samsung: Satış adedi bakımından dünyada son on yılın liderleri arasında yer alan firma 1938 yılında kurulmuştur ve bir Güney Kore markasıdır.

Canon: 30’lu yıllarda Kwanon ismiyle kurulan firma, ismini değiştirmiş ve Japonya’dan dünyanın her bölgesine hızlıca yayılmıştır.

Develop: 1948 yılında Stuttgart Almanya’da kurulan firma 90’lı yıllarda gelişen süreç sonunda Minolta Grup bünyesine dahil olmuştur.

Kyocera: Japonya’nın Kyoto şehrinde 1959 yılında 28 kişinin ortaklığıyla tohumları atılan firma, bugün yaklaşık 80 bin çalışanı ile global piyasanın öncülerinden biri konumunda.

Ricoh: 1936 senesinin Şubat ayında Riken Kankoshi adıyla kurulan firma, Japonya’dan dünyaya açılan başka bir güçlü elektronik devidir.

Konica Minolta: Marka adındaki iki firmanın birleşimi ile 2013 yılında kurulan şirket, Avrupa macerasına devam etmektedir.

Lexmark: ABD merkezli olarak 1991 yılında Kentucky eyaletinde kurulan marka, 2016 yılında üç Çinli firma tarafından satın alındı.

Oki: Sektördeki en köklü firma olma özelliğini taşımaktadır. Kuruluş yılı olan 1881 yılında Japonya’nın ilk telefonunu üretmiştir. Tokyo şehrinde merkezi bulunan firmanın 120 farklı ülkede faaliyet gösterdiği bilinmektedir.

Brother:  Japon orijinli olan bu firma, 1908 senesinde dikiş makinesi üreterek faaliyetlerine başlamış ve daha sonra sırasıyla daktilo, faks ve lazer yazıcı alanlarına giriş yapmıştır.

 

Fotokopi Makinesi ve Yazıcıların Garantisi Var Mı?

Yazıcı veya fotokopi makinesi satın aldığınızda, cihazın size teslim edildiği günden itibaren garanti süreci başlar. Bu süre, satın alınan marka ve modele göre farklılık gösterebilir. Ortalama bir zaman verecek olursak; 6 ay ila 2 yıl arasında değiştiğini ifade edebiliriz.

 

Satış Sonrası Destek

  • Montaj: Uzmanlardan oluşan teknik ekibimiz, cihazı kullanılacağı yere kadar getirip gözleminiz dâhilinde kurulumunu gerçekleştirir.
  • Çalışırlık Kontrolü: Kurulum gerçekleştikten sonra cihazın performansının görülmesi için çalışması sağlanır. Birkaç deneme yapılarak problem olmadığına kanaat getirilip teslim edilir.
  • Kullanım Talimatı: Cihazla alakalı bilmeniz gereken detaylar, olası arızalarda ne yapmanız gerektiği ve diğer konularda firmanızın yetkilisine sözlü anlatım yapılır.
  • Teknik Servis: Cihazınızda meydana gelebilecek her türlü arızada irtibat kurabileceğiniz özel bir müşteri temsilciniz olur. Ekiplerimiz sizlere periyodik bakım, onarım, parça değişimi vb konularda en kısa sürede etkin çözümler sunar.

 

TNT Bilgi Teknolojileri AŞ ile ticari ilişki kuran her birey ya da kurum, hızlı ve konforlu bir süreç yaşar. Binlerce mutlu müşteriyle devam eden temaslarımız da göstermektedir ki insana dokunarak atılan adımlar çok daha başarılı sonuçlar elde etmenize vesile olur.